5 Temmuz 2011 Salı

sami yusuf nereli Sami Yusuf kimdir

Sami Yusuf, Iranda doğan Azeri asıllı Iİngiliz şarkıcı-söz yazarı, besteci, yapımcı ve başarılı bir müzisyendir. Doğuştan müzikle güçlü bir bağa sahiptir; ayrıcalıklı bir müzik kökenine ek olarak Dünya’nın en prestijli müzik enstitülerinden biri olan Londra’daki The Royal Academy of Music de dâhil olmak üzere birçok tanınmış besteciden müzik eğitimi almıştır. “Müzik onun kaderi” sözü sürpriz olmayan, güvenle gerçekleşecek bir öngörüydü.

Sami, çok küçük yaşta piyano, keman, tar, tombak, santur, tef, tabla ve ud dâhil olmak üzere birçok müzik aleti çalmayı öğrendi. Müzik alanında bir iz bırakmak için derin bir tutku beslemişti ki bunu kendinin bestelediği, yayınladığı ve söylediği, ezberbozan ilk albümü Al-Muallim’i çıkararak gerçekleştirmiş oldu.

İngiliz-Müslüman bir genç aniden Mısır ve Türkiye gibi ülkelerin şehirlerinde konuşulacak duruma kadar geldi. Albüm sadece 3 milyonun üzerinde satılmakla kalmadı ayrıca ona Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya milletlerinden büyük bir takipçi kitlesi kazandırdı.

Hayranları arasındaki gençler, yakışıklılığı ve hoşa giden edebiyle etkilendikleri Sami’de gördükleriyle ona bir lider gibi gıpta ediyorlar. Hayranları Sami’nin müziğinin onların hayatlarını daha iyiye doğru değiştirdiğini söylemekten de çekinmemekteler.

Daha önce görülmemiş, bu sanatçı-hayran ilişkisi Sami’nin 4 milyonun üzerinde satan, çokça alkışlanan, takdir gören ikinci albümü My Ummah’ın yayınlanmasıyla daha da gelişmiştir. Sami, CNN, BBC, ABC, El-Cezire, Orta Doğu ve Türkiye’nin birçok önemli TV kanalında yer almıştır. Time Dergisi tarafından ‘İslam’ın En Büyük Rock Yıldızı’ ve ‘Dünya’nın En Ünlü İngiliz Müslüman’ı ‘, Guardian tarafından ise bütünüyle medyanın “popüler hareketlilik” diye adlandırdığı bu canlılığın beyin takımı çalışmalarına konu olmasından önce sadece bir zaman meselesiydi. Uluslararası Yayıncılık Araştırmaları yapan iki ayrı gazetede Sami’nin en gelişmiş videoları pozitif ve güçlülük işareti olarak övüldüler; Onun müziği temel BATI müziğine bir alternatif ve rakiptir. Onun başarısı Güneybatı Londra’da bulunan Roehampton Üniversitesi tarafından da onaylandı ve sonuç olarak Sami müziğe yapmış olduğu olağanüstü katkıdan dolayı Fahri Doktora ödülünü alan ilk ve en genç Müslüman olmuştur. Onun müziği yalnızca Londra ve Los Angeles TV ve radyolarına değil aynı zamanda Arap yarımadasına da çok etkili bir şekilde nüfuz etmiştir. İstanbul-Türkiye’de Sami’nin performansını görmeye gelen 250.000 insan Taksim Meydanını hıncahınç doldurmuştu. Kalabalık, gururla ‘O bizden biri’ iddiasıyla, Sami ile birlikte onun mükemmele yakın Türkçesi eşliğinde şarkılar söylemişlerdi. Sami, dört kıtada performans sergiledi, Londra’da Wembley Arena, Los Angeles’da Shine Auditorium ve Cape Town’da Velodrome gibi prestijli mekanları hıncahınç doldurdu- tüm bunlar tevazuuyla anımsatılan ölçümler. Onun gösterileri büyük ve oldukça kişiselleştirilmiştir. Onun performansları şık ve üzerinde sıkıca odaklanılmış, hem etnik hem de klasik enstrümanlar kullanılarak Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Urduca, Azerice ve Malayca söylenen şarkılarla tamamlanır. Onun, davranışın sadeliği ve samimiyeti ile takım oluşturan çok dilliliğe olan eğilimi kendi tarzını açıklamakta ve gösterilerini hayatının tecrübeleri hâline dönüştürmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder